Council

The Council is a representative group of leaders who meet quarterly, at least, to carry out the executive and administrative function for the ABA Young Lawyers Division.

Officers

Chair
Choi Portis

Chair-Elect
Josephine M. Bahn

Secretary
Tamara Nash

Treasurer
Brandon Lee Wolff

Assembly Speaker
Abre’ Connor

Assembly Clerk
Shasta Inman

Constitutional Representatives

ABA Board of Governors Representative (2023)
Shayda Le

ABA Board of Governors Representative (2024)
Jamie Davis

ABA House of Delegates Rep (2022)
Daiquiri Steele

ABA House of Delegates Representative (2022)
Sheila Willis

ABA House of Delegates Representative (2023)
Aastha Madaan

ABA House of Delegates Representative (2024)
Rene Morency

ABA Nominating Committee Representative (2023)
Tommy Preston

Directors

Administrative Director
Holli Welch

Affiliates Director
Lauren Barnes

Civic Engagement Director
Eric Knapp

Disaster Legal Services Director
Linda Anderson Stanley

Diversity & Inclusion Director
Darryl Wilson

Student Loan Debt and Financial Wellness Director
Aaron Sohaski

Law Student Outreach Director
Linda Guzman

Legal Innovation Director
Irene Mo

Marketing & Communications Director
Katrina Castillo

Membership Director
Dani Borel

National Conferences Director
Tiffany Perry

Practice Services Co-Directors
Brittany Faith
Jennifer Isaacs

Professional Development Director
Donovan Bonner

Public Service Director
Jerome Crawford

TYL Editorial Board

Editor in Chief
M. Blair Hlinka

Podcast Producer
Sonia Russo

District Representatives

First District (ME & VT) 2022
Eliza van Lennep

Third District (MA & NH) 2022
Katerina Kalabokis

Fourth District (NY) 2023
John William Louros

Fifth District (PA) 2022
Triston "Chase" O'Savio

Sixth District (NJ) 2023
Diana-Marie Laventure

Seventh District (DC & DE) 2022
Jennifer Cree

Eighth District (MD & VA) 2023
Ann Christine Kossachev

Ninth District (NC) 2022
Brandon McPherson

Tenth District (SC & US VI) 2023
Malorie Winne Diaz

Eleventh District (FL) 2022
Thomas Graham

Twelfth District (AL & GA) 2023
Joel Caldwell

Thirteenth District (MS & PR) 2022
Lindsay Murillo

Fourteenth District (LA) 2023
Josef Ventulan

Fifteenth District (IL & IN) 2022
Bianca Brown

Sixteenth District (TN & KY) 2023
Kortney D. Simmons

Seventeenth District (WI & MN) 2022
Jose Castro

Eighteenth District (OH & WV) 2023
Julie Merow

Nineteenth District (IA & NE) 2022
Ryan Ricke

Twentieth District (MI) 2023
Darnell Barton

Twenty First District (ND & SD) 2022
Holly Farris

Twenty Second District (KS & MO) 2023
Joshua Decker

Twenty Third District (AZ & NM) 2022
Lauren Riley

Twenty Fourth District (OK & AR) 2023
Chris Hussein

Twenty Fifth District (South/Central TX) 2022
Nickolas Gunn

Twenty Sixth District (North/West TX) 2023
William Biggers

Twenty Seventh District (UT & NV) 2022
Allison Parks

Twenty Eighth District (CO & WY) 2023
Spencer Rubin

Twenty Ninth District (WA & OR) 2022
Sarah Lowe

Thirty First District (Northern CA) 2022
Sophia Ahmad

Thirty Second District (Southern CA) 2023
Michael Iseri

Thirty Third District (AK & HI) 2022
Jasmine Wong

National Affiliate Representatives

Hispanic National Bar Association (2022)
Lesley Sotolongo

National Native American Bar Association (2023)
Shantia Coley

South Asian Bar Association (2022)
Somya Kaushik

Federal & Military Bar Association 2022
Fabiani Duarte

Law Student Division Chair (2021-2022)

Lannette Richardson, Southern University Law Center

Scholars (Non-Voting)

  • Garry Brown
  • Luis Benitez Burgos
  • Kristoffer Butler
  • Jessica Mendez Colberg
  • Lucy Garcia
  • Heather Horn
  • Justin Jack
  • Nathaniel Lancaster
  • Denzel Okinedo
  • Jessica Perez
  • Brandi Pikes
  • Lawerance Pittman
  • Sarah Saint
  • Brandi Spates
  • Josephine Vanderhorst
  • Adriannettee Williams